Már nem sokat kell várni és kezdődik az NBA 2024-25-ös szezonja, de addig is nézzük meg a teljesség igénye nélkül, hogy milyen jelentősebb átalakulások voltak az idei nyáron a csapatokban.
Offseason 2024
Véget ért a nyár, egyre közelebb és közelebb kerülünk az új NBA szezon rajtjához. Október 21.-én zárul a piac, eddig kell kialakítani a csapatoknak az általuk legerősebbnek gondolt keretet. Mielőtt áttekintenénk a legfontosabb eddig történt tradeket, vessünk egy pillantást a naptárra. Október 4-től indul az előszezon, 18-ig lesznek mérkőzések, ez idő alatt van lehetősége mindenkinek megtalálni a legjobban működő kezdő ötöst. Október 22-én pedig Celtics – Knicks és Lakers – Timberwolves rangadókkal megkezdődik az új idény.
Boston Celtics viszonylag kis mozgástérrel rendelkezett, de Lonnie Walker személyében szerzett egy fontos kiegészítő embert, az elmúlt idényben 38%-os hatékonysággal dobta a triplákat, és csaknem 10 pontot átlagolt.
Keleten maradva olyan eseményre kaphattuk fel a fejünket, amire több mint 20 éve, 1983 óta nem volt példa. New York csapatai között végbement megállapodás értelmében Mikal Bridges a Knicks, míg Bojan Bogdanovic a Nets mezében lép majd pályára. Ezen trade keretében még jó néhány draftjog és játékos cserélt csapatot (Keita Bates-Diop, Juan Pablo Vaulet, 4 első körös cetli -> Knicks / Mamadi Diakite, Shake Milton -> Nets).
A nyár egyik slágere minden bizonnyal Klay Thompson Dallasba szerződése. A 4 gyűrűvel rendelkező, azonban a sérülései után még a legjobb formájától távol lévő Thompson-cserében 6 csapat volt érintett: a Mavericks kapott még egy második körös draftjogot, a Timberwolves szintén választási jogokat és a Nuggets mellett pénzbeli kompenzációt, Kyle Anderson és Buddy Hield San Fransiscóba költözik, a Hornets Josh Green és Reggie Jackson játékára számíthat majd, míg a 76ers egy távolt 2031-es második körös cetlihez jutott.
Josh Giddey Nyugatról Keletre tette át székhelyét, a Bulls Alex Carusot küldte érte Oklahomába. Giddey mellett Jalen Smith is Chicagoba igazolt, és itt, a korábbi Indianában viselt 25-ös mezszám helyett 7-s mezben lép majd pályára – őt a Pacersben James Wiseman "pótolhatja". A Bulls háza táján történt mozgás még, DeMar DeRozan egy három csapatot érintő csere keretében a Kingshez került, Harrison Barnes San Antonióba, míg Chris Duarte két draftjog kíséretében A szelek városába.
Russell Westbrook 2 évre 6,8 millió dolláros szerződést kötött a keret mélyítésén dolgozó Denver Nuggets csapatával. A 35 éves, 2017-s MVP így marad Nyugaton, Jokic oldalán száll harcba a bajnoki címért. Szükség is lehet az érkezőkre, hiszen Kentavious Caldwell-Pope távozott Denverből hogy egy elég masszív 3 éves 66 millió dolláros szerződést írjon alá Orlandóban.
Stephen Curry körül rengeteg hír kapott szárnyra a lehetséges távozását illetően, végül azonban meghosszabbította szerződését, így 2027-IG marad a Warriors kötelékében, garantált 178 millió dollárért cserébe. Így övé lett Lebron James után a második legnagyobb összegű szerződés (532 millió, James 580 millióval tartja a rekordot).
Thompson és Chris Paul távozását követően épülőben van egy új Golden State Warriors, a fentebb már említett játékosokon kívül csatlakozik még De’Anthony Melton és Lindy Waters.
Átalakulóban a Clippers is, Paul George Joel Embiid csapattársa lesz, Mason Plumlee és Daniel Theis nélkül, viszont Mo Bamba, Nicolas Batum, Kris Dunn, Derrick Jones Jr. És Kevin Porter Jr. Társaságában kezdi meg a szezont a James Harden vezette gárda.
A 76ers a távozó oldal mellett az érkező oldalon is sok nevet tud felmutatni, a korábban már említett játékosokon kívül Caleb Martin, Eric Gordon új érkező, Andre Drummond már megfordult Philadelphiában (is). Az olimpián nagyot játszó Guerschon Yabusele pedig egy korábbi Boston Celticsnél eltöltött idény után, kínai, majd európai kitérőt követően pattogtathat újfent Amerikában.
New Orleans Pelicans nem sajnált két első körös picket, valamint négy játékost sem adni Dejounte Murray megszerzéséért. A cserének köszönhetően Dyson Daniels, E.J. Lidell, Larry Nance Jr. és Cody Zeller a Hawks mezét öltheti magára.
Gary Trent Jr. Ismételten Damian Lillard csapattársa lesz, ő pótolhatja a Pistonshoz szerződő Malik Beasley-t. A Pistotns meglehetősen aktív volt eddig a piacon, többek között érkezett Tim Hardaway Jr. Dallasból és visszatér Tobias Harris, aki 2016 és 2018 között 3 éven át erősítette a detroiti csapatot.
Az OKC betömte az utolsó lyukat is a szitán, szereztek egy igazi centert Hartenstein személyében, aki szeretett New York-ban élni, játszani és ezért is kellett némileg túlfizetni (3 év 87 millió). Az Oklahoma jelenleg ezt megteheti, de majd főhet a fejük, amikor hosszabbítani kell az ifjú titánok szerződéseit. Még így is tonna számra vannak draft jogaik, így tovább folytatják a lépésről lépésre építkezést, amely jelenleg már contender státuszba léptette őket, de a nyugati alapszakasz egyértelmű esélyesei.
Az utolsó nagy csere, ami a napokban történt az a Julius Randle <> Karl-Anthony Towns csere volt a New York és Minnesota között. Tudni lehetett, hogy mindkét játékos esetében voltak már csere pletykák, de kettőjük cseréjét még előzetesen sem hozták szóba, amíg tegnap nem robbant a bomba. A New York center poszton az elvesztett Harteinsteint pótolhatja egy nyilván klasszisokkal jobb centerrel, aki az egyik legjobb triplázó a posztján, ugyanakkor a védekezése gyengébb és jóval labdaigényesebb. Kérdés, hogy a Towns-Brunson támdaógépezetet körbe tudja-e majd védekezni a Knicks. A cserébe DiVincezo is belekerült, amely a New York rotációját eléggé megboríthatja és talán ő bizonyos szempontból fontosabb hiányzó is lehet mint Randle. Kérdés, hogy a ritkuló rotáció és Tom Thibodeau "tapossuk ki a szart is a játékosokból" felfogása mellett mi marad a PO-ra a csapatból. A Wolves szempontjából egyértelműen a fizetési sapka jelenlegi és jövőbeli tehermentesítése volt a fő cél. Randle kevesebbet keres és rövidebb a szerződése is. Védekezésben többet fog tudni hozzátenni, de valószínűleg nem lesz akkora spacing mint Townssal, így Edwards dolga nehezebb lesz a betörésekkor, többen és jobban össze tudnak zárni előtte, de ez talán nem is baj (teher alatt nő a pálma), mert így fejlesztheti a gyűrűtől távolabbi játékát, passzjátékát.
Már kevesebb mint 3 hét és kezdetét veszi ez az igen kiélezettnek készülő szezon, kíváncsian várjuk melyik csapat okoz negatív vagy pozitív meglepetést és hogy a Celtics készen áll-e a duplázásra vagy 6 év - 6 csapat után ismét egy új bajnok lesz? Odaér az OKC vagy a Knicks, kitart a Phili egészsége, összeáll a Wolves? Sok-sok kérdés, amelyre hamarosan választ kapunk.